MOSKOVA’DA BUZ PATENİ PİSTİ AÇILDI

22nd Kas 2012
Moskova Puz paten pisti

Moskova’da Avrupa’nın en büyük açık hava buz pateni pisti açıldı. Maxim Gorky Pisti ,Maxim Gorky Kültür ve Rest Parkı’nda yer almaktadır. 18 bin metrekare alani bulunan pist 16 Kasım itibariyle 10 Mart 2013 tarihine kadar hizmet verecektir.

 

MOSKOVA DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

“Borodino Panorama Savaş Müzesi”

1912 yılı kuruluş yılı olarak anılan müze, Ressam Franz Roubaud tarafından 1812 savaşının 100. yıldönümü anısına ‘Borodino’ panaramasının yaratılmasıyla başlamıştır. Moskova’da Chistoprudny Bulvarı üzerinde, ahşap bir pavilyonun içinde sergilenmeye başlanan panaroma, savaşı simgeleyen önemli bir parçadır. Müze, eskiden Fili Köyü denilen, bugünkü Kutuzovsky Prospekt’e 1962 yılında taşınmıştır. Bugün müzenin bulunduğu yerde 1812 yılında toplanan savaş konseyi Moskova’yı Fransız’lara bırakma kararı almıştır. Müze Napolyon ordularının 1812 yılının Mayıs’ında Moskova’ya girişinden, Aralık ayında bu topraklardan çıkarılışına kadarki zaman dilimine adanmıştır. Müzede başta 115mX15m ebatlarındaki ‘Borodino’ panoraması olmak üzere, Rus ve Fransız askerlerine ait silahlar, üniformalar, çeşitli tablolar, gravürler, madeni paralar ve heykeller sergilenmektedir.

 

”Nazım Hikmet Ran’ında bulunduğu Novodeviçi Anıt Mezarlığı”

1524 yılında Smolensk şehrinin, Litvanya’nın egemenliğinden kurtuluşunun anısına, Moskova’lı III.Basil diye anılan bir Bey tarafından kurulmuştur. Eserin mimari dokusu 17.yüzyılın sonlarında şekillenmiştir.

 

Manastırın taştan inşa edilen Smolensk Meryem Ana kilisesinde 16. yüzyıla ait eşsiz duvar freskleri, ve o dönemin büyük ustalarının yaptığı ikonaların yeraldığı oyma ikona bulunmaktadır.

 

Manastırın içinde bulunduğu Boyarskih Ridov denilen alana, çarlık aile mensupları, 1812 savaşının kahramanları, yazarlar ve tarihçiler gömülmüştür. İrina ve Sofya salonlarında ise çeşitli sergiler düzenlenmektedir.Ünlü Şairimiz Nazım Hikmet Ran’ın kabride burada yer almaktadır.

 

 

Comments are closed.


RSS
Share