KORSAN TURIZMCILERE DIKKAT

21st Haz 2013

Yasal Uyarılar

 1- 1618 sayılı seyahat acentaları kanunu ve seyahat acentaları yönetmeliklerinin ilgili maddeleri uyarınca her türlü gezi – tur ( kültür turları – kaplıca turları – okul turları – doğa turları vb) organizasyonu yapma yetkisi sadece ‘SEYAHAT ACENTALARI’na verilmiştir. Dernek , sendika , sportif kulüp , sivil toplum kuruluşları ,  vb sosyal topluluklar Seyahat Acentaları olmadan tek başına gezi – tur yapma yetkisine sahip değildir. Aksi durumda yasanın verdiği cezai müeyyidelere tabidir.
2- Karayolu Yetki Kanunu ve Karayolu Yetki Yönetmeliklerinin ilgili maddeleri uyarınca Seyahat Acentalarının gerçekleştireceği gezi – turlarda karayolunda kullanılacak araçların Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yurtiçi Turistik Yolcu Taşıma D2 – B2, Yurdışı sadece B2 yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belgeleri bulundurmayan araçlarla tura çıkan yolcular Karayolu Zorunlu Koltuk Sigortası ve Karayolu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortalarından faydalanamamakta , kaza durumlarındaki yaralanma, sakatlanma ve ölüm durumlarında sigorta kapsamı dışında kalmaktadırlar.
3- Seyahat Acentaları gerçekleştirecekleri turlarda 1618 sayılı yasanın ilgili maddeleri uyarınca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği kokartına sahip tur rehberleri ile turlarını gerçekleştirmek durumundadır.

Comments are closed.