KORSAN TURIZMCILERE DIKKAT

21st Haz 2013

Yasal Uyarılar

 1- 1618 sayılı seyahat acentaları kanunu ve seyahat acentaları yönetmeliklerinin ilgili maddeleri uyarınca her türlü gezi – tur ( kültür turları – kaplıca turları – okul turları – doğa turları vb) organizasyonu yapma yetkisi sadece ‘SEYAHAT ACENTALARI’na verilmiştir. Dernek , sendika , sportif kulüp , sivil toplum kuruluşları ,  vb sosyal topluluklar Seyahat Acentaları olmadan tek başına gezi – tur yapma yetkisine sahip değildir. Aksi durumda yasanın verdiği cezai müeyyidelere tabidir.
2- Karayolu Yetki Kanunu ve Karayolu Yetki Yönetmeliklerinin ilgili maddeleri uyarınca Seyahat Acentalarının gerçekleştireceği gezi – turlarda karayolunda kullanılacak araçların Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yurtiçi Turistik Yolcu Taşıma D2 – B2, Yurdışı sadece B2 yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belgeleri bulundurmayan araçlarla tura çıkan yolcular Karayolu Zorunlu Koltuk Sigortası ve Karayolu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortalarından faydalanamamakta , kaza durumlarındaki yaralanma, sakatlanma ve ölüm durumlarında sigorta kapsamı dışında kalmaktadırlar.
3- Seyahat Acentaları gerçekleştirecekleri turlarda 1618 sayılı yasanın ilgili maddeleri uyarınca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği kokartına sahip tur rehberleri ile turlarını gerçekleştirmek durumundadır.

Comments are closed.


RSS
Share