Amsterdam’a Neden gitmelisiniz?

6th Haz 2013

Neden Amsterdam’a gitmelisiniz?

Sanat, mimari ve tasarım alanında ilhama ihtiyaç duyan, beslenmek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer Amsterdam! Müze Bölgesindeki sanat merkezlerinden De Pijp Bölgesindeki uçuk galerilere kadar her sanat severe göre bir şey var.

Amsterdam’da neler yapabilirsiniz?

Amsterdam’ı gezmeye Ulusal Anıt ve Kraliyet Sarayı’nın yer aldığı Dam Meydanı’ndan başlamak en güzelidir. Kuzeyde yer alan Red Light District’te aynı zamanda kentin en eski kiliseleri de yer alıyor, bu kiliseler arasından en eskisi 1306 yılından kalan Oude Kerk Kilisesi. Sonra tarihi kent merkezini çevreleyen kambur köprülerin bulunduğu kanalları gezebilirsiniz. Prinsengracht Kanalı kıyısında bulunan Westerkerk Kilisesini mutlaka görmelisiniz. Rivayete göre Rembrandt’ın gömülü olduğu kilisenin 186 basamaklı çan kulesine tırmanın ve eşsiz manzaranın tadını çıkarın. Kilisenin yanında Anne Frank’ın evi bulunuyor. Frank Ailesinin Nazi İşgali sırasında 2 yıl boyunca sakladıkları eski fabrikayı mutlaka ziyaret edin, burayı görmek için kuyruğa girmeye değer. Kanalın karşı tarafında Jordaan Bölgesi bulunur, bu bölgenin arka sokaklarında gizli bahçeler, rahat ve sıcak kafeler ile ilginç sanat merkezleri bulunur. Burayı gezdikten sonra kanal otobüsüne binerek muazzam Van Gogh Müzesi ile Rijksmuseum’u gezin. Eğer vaktiniz kalırsa, bisikletinize binin ve Amsterdam’ın en popüler yeşil alanı olan Vondelpark’a gidin ya da Amsterdam’ın tarihi Hortus Botanicus’u ziyaret edin. Gelmişken Nine Streets’deki sıradışı butikleri de gezmeden etmeyin.

Amstel Nehri, Magere Brug, Carre Tiyatrosu, Waterlooplein, Rembrandtsplein, Ulusal Bale Tiyatrosu, Blauwbrug, Rembrandt Evi Müzesi, Portekiz Sinagogu, Yahudi Tarihi Müzesi, Hermitage Amsterdam Müzesi görülmelidir

Amsterdam’da ne yenir, ne içilir?

Amsterdam’da harika bir akşam yemeği için Hotel Kura’nın Fransız Restaurant’ı Ciel Bleu veya Japon Restaurant’ı Yamazoto’yu tercih edebilirsiniz. Endonezya Mutfağı’nın en harika yemeklerini pişiren Blue Pepper Hollanda’nın sömürgecilik geçmişine ait birçok iz taşımaktadır. The College Hotel’de Yeni Hollanda Mutfağını tadabilirsiniz. Eğer organik beslenmek istiyorsanız, kentin doğusunda bulunan De Kas Restaurant’a gidin. Uygun fiyatlarla Hollanda Mutfağını tatmak isteyenler için Fyra Restaurant ideal. Burada mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında pancarlı ördek ciğeri, bademli deniz tarağı fırın, tatlı olarak da vanilyalı dondurma ile servis edilen çikolatalı kek sayılabilir. Kentin en ilginç restaurantlarından biri de Garlic Queen, isminden de anlaşılacağı üzere burada bütün yemeklerde sarımsak var. Hatta Garlic Queen’de sarımsaklı dondurma bile yiyebilirsiniz!

Gezginler için Önemli Seyahat Bilgileri:

Hollanda’nın para birimi Euro. Yerel saati ise Türkiye’den 1 saat ileride. İstanbul ve İzmir’den Amsterdam’a direkt uçabilirsiniz.

Comments are closed.


RSS
Share