Uçaklardaki İlkler

28th Kas 2016
fokker degisik motorlu bir ucak

Havacılık Tarihinde ilk Gerçekleşenler

Dünya’da ilk uçak kaçırma  16 Haziran 1948 tarihinde yaşanmış. Pasifik Hava yolları Catalina’ya ait olan bir yolcu uçağı Bir grup Çinli yolcu (hava Korsanı) tarafından el konup kaçırılması sırasında  uçak pilotun’un bu olaya direnip karşı koyması esnasında silahlı çatışma gerçekleşmiş ve malesef uçağın düşmesine sebep olmuşlardır. Düşen bu uçağın enkazından sadece bir kişi sağ kurtulabilmiştir ve o da uçağı kaçıran Çinli korsan grubunun lideri olduğu anlaşılmıştır.

Dünya’nın ilk yolcu uçağı kazası 14 Aralık 1920’de İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeyinde gerçekleşmiştir. Havalandıktan kısa bir süre sonra yeni yapılmış olan bir binanın arka cephesine çarparak alev alan uçakta bulunan iki personel ölmüş, altı yolcudan ikisi ise yara almadan kurtulmuşlardır, diğer dört yolcu ise hayatlarını kaybetmiştir.

Yolcu uçaklarında 1930′ lara kadar yolcuların rahatını sağlamak ve Valizlerini yüklemek amacı ile erkek personel kullanılmıştır. 15 Mayıs 1930 senesinden itibaren Boeing Hva Yolu  şirketi Bayan uçuş görevlileri  Hostes kullanmaya başlamıştır.

1913’ten günümüze kadar bazı uçak modelleri;

Benoist XIV-31 Aralık 1913. Dünya’nın ilk yolcu uçağı.

Boeing Model 40-Boeing Havacılık şirketinin ilk yolcu uçağı.

Igor Sikorsky’nin ticari olarak başarılı ilk yolcu uçağı.

Douglas DC -3. İlk modern görünümlü metal uçak.

Short S45 Solent. İngiltere’de üretilen son deniz uçağı.

Antonov An-22. Dünya’nın en büyük türboprop motorlu uçağı.

VFV Fokker 614. Kanat üstü motoruyla değişik dizayn.

Boeing 737. Dünyanın en popüler yolcu uçağı.

Aerospatiale BAC Concorde. Sesten hızlı ilk yolcu uçağı olan Concorde ayrıca dünyanın en tartışmalı yolcu uçağıdır. Fransız – İngiliz ortak yapımı olan Concorde 1962 dizayn edilmeye başlanmıştır. İlk süpersonik uçak Concorde ilk uçuşunu 2 Mart 1962’de gerçekleştirmiştir. Çevre, özellikle de ses kirliliği nedeniyle birçok tepkiyle karşılaşan Concorde, terör korkuları ve ekonomik sebeplerden ötürü 2003 yılında hizmetten kaldırılmıştır.

Boeing 787 Dreamliner. Yolcu uçaklarına dair günümüzdeki en önemli gelişmelerden biri de Boeing 787 Dreamliner. Dreamliner rakiplerine oranla %20 daha az yakıt tüketmesi sayesinde bu güne kadar üretilen en verimli yolcu uçağı olma özelliğine sahip. 787 ayrıca daha seyrek aralıklarla bakıma alınacağı için de tasarruf sağlamakta.

Comments are closed.


RSS
Share