Pattaya Gece Hayatı ve Walking Street

22nd Nis 2013

Pattaya (Thai: พัทยา, RTGS: Phatthaya) Tayland’ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok’un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir, idari bakımdan Chonburi ilinebağlı olmasına rağmen kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir.

Amerikan Birliklerinin aileleriyle görüşme limanı olarak kurulan bu küçük kasaba, kısa zamanda turizm merkezi olarak göze çarpmaya başlar. Tabii ki Amerikalı askerler demek gece hayatı demektir ve ucuz yollu ilişkileri bu zavallı memlekete sokmayı kolaylıkla başarırlar. Fakir olan halk için kızlarının askerlerle birlikte olup para kazanması da bir noktada çaresizlikten dolayı kabul görür.

Günümüzde Pattaya askeri liman olmaktan çok gece hayatıyla adından bahsettirmektedir.

Kelime anlamı,”Güney Batı Muson Rüzgarı” olan Pattaya, dünyadaki en gözde tatilmerkezlerinden biri olup, 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliğiyapmıştır. Son yıllarda Doğu Asya ve de Rusya’dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmış olup Pattaya’da Seks Turizmi mevcuttur.

Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısıartmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkeninbaşkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her türlü eğlence mekanına rastlayabilirsiniz. Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri olması nedeni ile şehre gelen turistler daha çok ulaşım için Tuk-Tuk’ları tercih etmektedir. Bu araçlar motosikletlerin gelişmiş versiyonları olması ile beraber, uzak doğu ülkelerinde kullanımı oldukça yaygındır.

Yürüme Caddesi (Walking Street)

Tayland’ın en ünlü eğlence şehri olan Pattaya’nın gecelerinin merkezi akşamları trafiğe kapatılan ünlü Walking Street’dir. Caddede sayısız bar, gece kulübü, go-go bar ve restoran yer alıyor. Walking Street’te birbirinden güzel ve seksi kızları, tansiyon yükseltici şovları, bar eğlenceleri ile Soi 13-16 arası sokaklarda da çok sayıda eğlence mekanı var.

Eğlenceye katılmasanız bile cadde üzerindeki bar veya kafelerden birine oturarak tüm bu curcunayı seyredebilirsiniz.

Go-Go & Bira Barları

Pattaya’nın go-go barları şehrin dört bir yanına dağılmış durumdalar. Başta Yürüme Caddesi olmak üzere şehrin hemen her sokağında onlarca bar var. Sahnenin etrafında bulunan taburelere oturuyorsunuz. Ya da salonda masalar var.
Oturur oturmaz görevliler hemen size bir slip açıyor ve ne içeceğinizi soruyor. Genellikle bira ya da kolalı içecekler söyleyebilirsiniz. Fiyatları uygun. Ama dikkatli olun. Hemen sizin için açılan slipi kontrol edin. Bu fiş de olabilir. Çünkü istemediğiniz eklemeler yapılabilir. Eğer yanınıza biri gelir de de sizden içki ısmarlamanızı isterse beğenirseniz onu reddetmeyin. Sonuçta iki dolar karşılığı bir içki ısmarlayacaksınız.

Uzun soluklu ve popüler go-go barlarından bazıları şöyle: Alcatraz A-Go-Go (Soi 14), Super Baby (Soi Diamond),Angel Witch (Soi 15), Happy A-Go-Go (Soi Happy) ve doğu Avrupalı kadınların bulunduğu Moulin Rouge.

Maalesef Gogo barlar gece saat 02:00 ‘de kapanıyor. Bu saatten sonra eğlence diskolarda devam ediyor.

Gece Kulüpleri & Diskolar

Walking Street ve Beach Road üzerinde çok sayıda gece kulübü ve disko bulunuyor. Lucifer muhtemelen Pattaya’nın en ünlü gece kulübü. Diğer bilinen gece kulüplerinden bazıları ise InsomniaMixx ve Marine .

Pattaya’da Türk tarzı bir gece geçirmek isterseniz gitmeniz gereken yer Tony’s. Tony’s 1 ve Tony’s 2 isimli diskolar uğramanız gereken diskoların başında geliyor. Sabah 03:00 ‘teTony’s 1 kapandıktan sonra garson size (ve varsa kız arkadaşınıza) masanızdaki içkileri de alıp 1 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan (ve sabaha kadar açık olan) Tony’s 2 ye eşlik eder. Burada seksi dans gösterilerinin yanısıra kocaman bir camdan havuz göreceksiniz. Müzik ve içki eşliğinde içinde yüzen güzelleri seyretmek çok keyifli oluyor. Bu kulübün önünde bulunan bir levhadaki Türk Bayrağı, Türkiye’den gelen konukların son derece sıcak karşılandıklarının bir işareti. Bu komplekste diskolar, sihirbazlık gösterileri, bilardo masaları, lezzetli yemekler ve yüksek alkollü kokteyller bulmak mümkün.

Şehirde 30′dan fazla go-go bar, disko, kabare show, masaj ve güzellik salonları bulunuyor. Gerek etnik gerek dünya mutfağından her türlü lezzeti sunan restoranlar da bu eğlence mekanların arasına serpilmiş durumda yer alıyor. Gece hayatı gece 10 gibi başlayıp haraketlilik sabaha kadar sürüyor. Walking Street akşam 6 ile gece 2 arası trafiğe kapalı. Yasal kapanma süresi 02.00 olsa da bazı bar ve diskolar sabaha kadar açık kalıyor.

Blues, RnB ve Rock tarzı müzik dinlemek için The Blue Factory ve Rolling Stone gibi müzik barlar, vokalistleri çoğunlukla Filipinli olan müzik gruplarıyla ve modern ekipmanları ile güzel işler çıkarıyorlar. Club Insomnia, Tony’s Entertainment Complex, Candy Shop gibi eğlence mekanları saat 21:00 gibi canlı müzik grupları inle müşterileri kendilerine çekiyor.

Bu yüzden, yapmanız gereken sadece biraz daha dikkatli olmak, paranizi ve gonlunuzu  sizi her turlu seksuel oyunlarla kivama getirmeye calisan Bar hosteslerine kaptirmamaktir. Bunu basardiginiz anda Pattaya sizin icin unutulmasi zor anilarin ve tecrubelerin yasandigi, cennet ile cehennem arasinda oldugunu dusundugunuz bir sehir olarak aklinizda kalacaktir.

Ulaşım
Pattaya’ya en ucuz ulaşım yolu Bangkok Suvarnabhumi Airport’ta free shutle a binip havalanındaki otobüs terminaline gitmek ve oradan 7 numaralı otobüs ile yaklaşık 120 baht yapılan yolculuktur.Yok eğer ilk önce Bangkok’u görmek istiyorum diyorsanız. Bangkok’tan Pattaya’ya ulaşım taksi ile 800-1000 baht arasıdır.Diğer bir alternatif ise kuzeydeki Moçit Otobüs Terminaline gidip oradanda otobüsle yaklaşık 150 baht karşılığı Pattayaya ulaşmaktır.

Konaklama
Pattaya’da genel olarak konaklama Bangkok’a nazaran daha ucuzdur,her keseye uygun otel bulabilir yada uzun süre kalmayı düşünüyorsanız kendinize bir apart yada ev kiralayabilirsiniz.Bu şekilde konaklama masraflarınız neredeyse 3 kat azalır

Eğer Pattaya’ya geldiniz ve gece hayatından zevk almadıysanız işte size önerebileceğimiz diğer yerler.

Pattaya’da gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Pattaya yüzen pazarı
 • Pattaya Parkı
 • Alangkarn tiyatrosu
 • Fil Kasabası
 • Timsah Çiftliği
 • 3 Krallık Parkı
 • Nong Nooch Tropik Bahçeleri
 • Mini Siam
 • Mini Avrupa
 • Pattaya sualtı dünyası
 • Pattaya su parkı
 • Şişe Müzesi

Comments are closed.


RSS
Share