Mısır Vizesi

29th Tem 2013

Mısır’ın Türklere tek giriş pul vize uygulamasını kaldırdığı haberleri ile ilgili olarak Mısır Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Mısır’da İslamcı Mursi hükümetinin devrilmesinin ardında siyasal gerginlik sürerken, Mısır’ın Türk vatandaşlarına bazı kentlerdeki tek giriş pul vize uygulamasını kaldırdığı haberleri Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır yönetiminin, 20-45 yaş arası Türk vatandaşlarına İskenderiye, Hurgada ve Şarm El-Şeyh kentlerinde tek giriş pul vize uygulamasını 26 Temmuz itibari ile durdurduğunu açıklamıştı.

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Mevcut vize uygulamasına göre, 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarının Mısır’a seyahatleri öncesinde dış temsilciliklerden vize alması gerekiyordu. Mısır, tek yanlı bir kolaylık göstererek 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarına havalimanında tek giriş pul vizesi veriyordu. Mısır, İskenderiye, Hurgada ve Şarm eş-Şeyh kentleri için 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarına tek giriş pul vize itasını 26.07.2013’te durdurdu. Uygulama Kahire Havaalanı’nda ise devam etmekte” denilmişti

Bunun üzerine basında da Mısır’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının havaalanlarından geri çevrildiği çıkmaya başladı.

Anadolu Ajansı, Yusuf M. isimli bir Türk vatandaşının İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Mısır vizesi olmadığı gerekçesi ile uçağa alınmadığını ileri sürdüğünü bildirdi.

AA’nın haberine göre, kendisi gibi birçok kişinin de havaalanından geri çevrildiğini anlatan Yusuf M. “Önceden tek girişli vize ile giriyorduk. Kahire uçağına alınmadık. Havayolu görevlileri bize, Mısır’ın sınır kapısından vize uygulamasını kaldırdığını ve vize almaksızın ülkeye girmemizin mümkün olmadığını söyledi” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı

Haberler üzerine Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk vatandaşlarının Mısır’a girişlerindeki vize uygulamasında herhangi bir değişikliğin olmadığı belirtildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, havaalanında vize alma uygulamasının, turizmi canlandırmak için kafilelere yönelik bir işlem olduğu, ülkeye ferdi giriş yapanların ise Mısır büyükelçilikleri ve konsolosluklarından vize almaları gerektiğini ifade ettiler.
Yetkililer, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında herhangi bir değişiklik olmadığını ve Mısır makamlarından konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadığını da belirttiler.

 

Comments are closed.


RSS
Share