Evcil Hayvan ile birlikte Uçmak

23rd Oca 2015
evcil hayvanlar ile seyahat

Evcil Hayvanım ile Uçabilirmiyim

 

Bilet Satın almadan önce Pegasus Satış Noktamızı  0850. 360 00 23  arayarak telefon ile Kredi Kartı ile (Bankamatik Kartı hariç) veya Kadiköy- Altıyol’daki Adresimize:  ( Altıyol Söğütlüçeşme Cad. Sevil İş Hanı No: 74 Kat: 1    Kadikoy / İstanbul) şahsen gelerek (veya Banka Havalesi yaparak)  beraberinizde taşımayı planladığınız evcil hayvan (Kedi,Köpek vb) için Uçak Bileti rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Her uçakta sınırlı sayıda evcil hayvan kabul edildiğinden tarafımızdan kontenjan müsaitliği kontrol edilmelidir.

 • Pegasus Airlines’de Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girmektedir ve kabin içinde 32x32x50 cm ölçülerinde, yolcularımızın kendilerinin temin ettiği özel kafeslerde taşınabilirler.
 • Yolcu Evcil Hayvan sahibi) , evcil hayva’nın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. (AB ülkelerine Yurt dışına seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.)
 • Bunun dışında; Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek v.b.) için Inaktiv kuduz aşısı yapılması , bu aşıdan en erken 30 gün sonra antikor titrasyon ölçümü yapılması zorunludur. Bu işlemlerin yapıldığına dair “Aşı Karnesi”nde işlemin yapıldığı tarih ve geçerlilik süresinin yer alması gerekmektedir.
 • Pegasus Hava Yollarında Kuş taşımacılıgı sadece İç Hat Uçuşlarımızda yapılır. Aynı kafeste maksimum 2 kuş, (anne ve yavrusu), 2 köpek (anne ve yavrusu) veya 2 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir.
 • Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.
 • Pegasus Hava yolları , evcil hayvanı uçuştan alıkoyma yetkisini saklı tutar. Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (Huzursuz, saldırgan, hastalıklı,çok yaşlı-yavru vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir. Evcil Hayvanlar için ilk 3 aylık uçamaz kuralı vardır. (kuduz aşı başlangıcı).Hamile hayvan taşınması kabul edilmez ve yurtdısında herhangi bır nedenle ülkeye kabul edilmeyen evcil hayvanlarda şirketimiz sorumluluk kabul etmeyecektir.

PETC ( 8 kg’mı geçmeyen evcil hayvanlar ) :

 • Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında toplam ağırlığının 8 kg’ı geçmemesi gerekmektedir.
 • Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette misafirlerimizin temin ettiği 55x40x20 cm ölçülerindeki özel kafeslerde taşınabilirler.
 • Kabine,Uçak içine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.
 • İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar yurt dışından canlı hayvan maalesef kabul etmemektedir. Bu nedenle İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar uçak seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.
   

Evcil Hayvan Ücretlendirmesi

1. AVIS (AVIH Small) : (8 kg-15 kg arasında ağırlığı olan, uçak altında taşınabilen evcil hayvan)

2. AVIB (AVIH Big)     : (15 kg üzeri ağırlığı olan uçak altında taşınabilen evcil hayva )

• Kafes ve evcil hayvanın birlikte toplam ağırlığı 8 kg. geçiyor ise havalandırma sistemli bulunan kargo kompartımanında taşınır.Kafes, mutlak surette biletli misafirlerimiz tarafından temin edilmelidir.

• Kafeslerin taşınabilir boyutlarda olması ve misafirlerimizin uçuş öncesinde Hava alanı terminaline kafesleri hazır,sağlam kilitli ve emniyetli halde getirmesi gerekmektedir.Misafirlerimiz Check-in işlemi sırasındaki canlı hayvan tesliminde kafes kilidini mutlaka kontrol etmelidir.Kafes aralıkları çok geniş olmamalıdır. Kafes ölçüsü 55x40x20 cm boyutlarda olmalıdır.

• Herbir Pegasus uçuşunda en fazla 4 AVIH kabul edilebilir.

• Tüm iç hat ve Kuzey Kıbrıs uçuşlarımızda AVIH taşınabilir Dış hatlarda ise Airbus ile yapılan uçuşlarda AVIH kabul edilemez.

• Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşımasında aşağıda verilen ücretler tahsil edilir.

• İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

03/06/2013  tarihi itibari ile Köln Havaalanı istasyonumuzdan AVIH taşınamayacaktır

• Antalya ve Gazipaşa  çıkışlı  dış hat uçuşlarında AVIH  taşınmasında tüm belgelerin yanı sıra Antalya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden “Veteriner Sağlık Sertifikasının “ alınması gerekmektedir. Aksi takdirde uçuşlarına izin verilmeyecektir.

• Hamile hayvanlar, Sekiz haftadan küçük yavru kedi/köpek, Anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler, uçuşa kabul edilemezler.

• Pegasus Uçaklarına Vahşi,yırtıcı, dövüşçü kuş ve köpeklerin taşınmasına izin verilmemektedir.

Aşağıdaki şartlara uygun olmayan kafeslerin kabulüne izin verilmeyecektir :

• Pegasus Evcil Hayvan Genel Taşıma talimatları 

Evcil Hayvanların Kafeslerinin kilitleri demir,güvenli ve sağlam olmalıdır.Kafeslerin havalandırma bölümleri olmalıdır.

Kafesler taşınması kolay malzemelerden yapılmış olmalıdır.

Hava alanlarında görevli Yer Hizmetleri Çalışanları hayvan saldırısına-ısırmasına karşı dikkatli olmalıdır.

Havalandırma Şartları 

Mevcut Kafesin yeterli havalandırma’ya sahip olması ve üç tarafının’da hayvanın nefes alması icin açık olması zorunludur.

Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir

• Emniyet şartları

Kafes,hayvanın içinde rahatça ayakta durabileceği,yatabileceği,dönebileceği büyüklükte olmalıdır,iç kenarlarının yumuşak ve hayvana zarar vermeyecek yapısı olmalıdır,kafesin dış kenarlarının da emniyetli ve sivri uçlu,sert ve keskin malzemelerden yapılmış olmaması gerekmektedir.

Kafesin,içerden ve dışarıdan açılamayacak , yabancı madde giremeyecek ve hayvanın kaçmasına izin vermeyecek kadar sağlam ve kilidinin kontrol edilmiş olması gerekir.

Canlı hayvanın rahatı ve sağlık şartları 

Her kafes temiz,dezenfekte edilmiş ve sterilize olmalıdır,bu şartlardan hayvanın sahibi sorumludur.

Kafesin yüklendiği bölge mümkün oldugu kadar sessiz ve karanlık olmalıdır.

Ambarda taşınacak canlı hayvanların Check-in işlemleri sırasında hayvanlarda herhangi bir huysuzluk veya saldırgan davranış görülürse, Yer Görevlisi tarafından misafirlere sakinleştırıcı ilaç verilmesi önerilebilir.

Yiyecek ve içecek şartları

Kafes içindeki hayvana gecikme ve aksaklıklar durumunda yiyecek ve içecek sağlanabilmelidir.

AVIH’nin seyahat esnasında ihtiyacı olan yiyecek ve içecekten sahibi sorumludur,yeterli ve yasak olmayan yiyecek-içecek kafes içinde hayvana sağlanmalıdır.

 
YASAK KÖPEKLER : American Pit Bull,Fila Brazileiros;,Japanese Tosa, Pit Bull Terrier, Togo Argentinos, American Staffordshire Terrier,Presa Canario,Chow Chow,Rottweiler, Doberman, Mastiff,Bulldog, Caukasian cinsi,mastino napoletano.

NOT : Pegasus Uçaklarında Kangal köpekleri en fazla 6 aylığa kadar taşınabilir.

Pegasus Uçağı Ambarlarında taşınacak evcil hayvan kafesleri’nin görselleri için tıklayınız.

Comments are closed.


RSS
Share